UR Collective, Urla/İzmir merkezli kurulan ve kar amacı gütmeyen bir kültür-sanat oluşumudur. Görsel sanatlar, edebiyat, mimarlık, tarih, hafıza ve kültürel çalışmalara odaklanan projeler geliştirir ve işbirlikleri içerisinde çalışmalarını yürütür.

Neden UR? 

UR yeni bir bakış açısıdır. Daha önce taşımadığın, ama senin hücrelerinden doğan yeni bir yapıdır. İçinden çıkar, sana aittir. Önce kendini kabul ettirir, sonra öğretir. Seni daha önce bilmediğin yeni bir yola sokar. Yolu onunla yürümeye başlarsın. Kendi bünyenin bir parçası olan bu yeni dokuyla, dertle, yarayla, marazla hemhal olursun. Bu, yeni bir tanışıklıktır. Bedensel yaşamını onunla paylaşıyor olduğunun bilgisi, bu somut yaşamsal deneyimden bir dönüşüm çıkartmayı da getirir. Devam etmenin yeni bir biçimini bulursun. Bir ura sahip olmak, kendini iyileştirmek için çeşitli sağaltım yolları ararken yolu onunla birlikte adımlamak, onunla nefes almaya devam etmek ve onunla dönüşmek demektir. 

//

UR Collective is an Urla/Izmir based non-profit arts and culture organisation. Ur Collective develops projects focusing on visual arts, literature, architecture, history, memory and cultural studies and conducts its work in collaborations.

Why UR?

UR* is a new perspective. It is a new structure that you haven’t carried before, but arises from your cells. It emerges out of you, it belongs to you. First it imposes itself, then it teaches. It puts you on a new path that you didn’t know before. You start walking the road with it. With this new tissue, which is a part of your own body, you will be treated with lesion, pain and disease. This is a new acquaintance. The knowledge that sharing your corporal life with it, also brings about a transformation from this concrete life experience. You find a new way to continue. Owning a tumor means stepping the road, continuing to breathe and transforming with it while looking for various ways to heal yourself.

*tumor in Turkish

Founding Director / Editor / Poet

Monica Papi

UR Collective Kültür için Alan tarafından desteklenmektedir.

UR Collective is supported by Spaces of Culture.