MONACHOPSIS

nazireler

MONACHOPSIS

Hiçlik, varlığa özgü bir imkândır ve onun tek imkânıdır.

Jean-Paul Sartre, Varlık ve Hiçlik

Nothingness is the peculiar possibility of being and its unique possibility.

Jean-Paul Sartre, Being and Nothingness

BİLDİĞİMDEN BERİ 

Her şeyin benim buluşum olduğunu bildiğimden beri arkadaşlarımla konuşmaktan kaçınıyorum. ahmakça olurdu bu. ama onları bulanın ben olduğumu onlara söylemeye de çekiniyorum, çünkü onlar korkunç kendini beğenmiş ve asıl kendilerinin beni bulduğunu zannediyorlar. bu onların kibrini zedelerdi. Ben buluşlarımın kibrine ve ukalalıklarına şaşırıyorum. dün birisi, bana ödünç para vermiş olduğu iddiası ile, benden yüklüce bir miktar tahsil etmeye kalkıştı. ona durumu dikkatlice açıklamaya çalıştım ama hiçbir şey anlamadı ve ben, buluşlarımda çok katı bir mantık kullandığım için, üstüme atlamak istediğini buldum. kapıyı yüzüne çarptım ve kendime güneşli bir öğleden sonrası buldum. çok güzeldi, ama sıkıcıydı. onun için saati 23 yaptım, bir kitap okudum ve yatağa uzandım.

bugünü buldum ve çok memnunum bu durumdan. müziği bulmaktan dolayı da gayet memnunum.
BULDUĞUMDAN BERİ 

Ben kendimi bildiğimden beri, içimde bir yaz sanrısı dolaştırıyorum. İskeletimde genişleyen yazın beyazı kaburgamda, geriye kalanın karanlığı omurgamda büyüyor. Tuzu ve kireci buluyorum. Denizin dövmediği kemik taşları ufalanmıyor. 

Ayrıca kıyıyı ve sertliği, kokuyu ve sesi, köpüğü ve kalkeri aynı anda buluyorum. 

Düşünceme iklimi, burnuma nefesi bulduran havayı anlıyorum. Nemin eskiten bir şey olduğunu buluyorum. Ben kendimi tıpkı kendim gibi bulduğumdan beri bir başkasının başkalığını aynı anda bulamamasını sorun etmiyorum. Yazı kışa, kışı yaza… Aktarırken sorun etmiyorum. Zamanı atlatan şeyi, kuyruğunu yutan çemberi biliyorum. Ben öldüğümden beri, yaşamamı size bulduruyorum. Kavrayışı gösteren olamamaktan, ama yine de kavramayı bulmaktan dolayı çok memnunum. 

Şiir: Konrad Bayer / Monica Papi 
Müzik-ses tasarımı: Tolga Balcı
Video: Özgür Demirci 
Okuyan: Özgür Demirci / Monica Papi
Kurgu: Özgür Demirci
Çeviri: Erhan Altan / Merve Ünsal

Teşekkürler: Ali Cem Doğan

UR Collective Kültür için Alan tarafından desteklenmektedir. // UR Collective is supported by Spaces of Culture.